How Much To Budget For Food
Hello,
I am taking my 3 kids to Yosemite in early April. I was originally going to stay at Housekeeping, but with the recent snow, I have decided to stay in Curry Village. This now means that instead of cooking over a campfire, I will need to buy food. How much should I budget per meal? I was thinking breakfast is probably $15/meal, lunch is $15-$20/meal and dinner is probably $20/meal and then snacks/drinks for the kids between lunch and dinner is likely going to be $2/drink and $3/snack item...does this sound about right? I know its expensive to purchase food in Yosemite.